Featured

Archive for the ‘w kuchni’ Category

Każda gospodyni domowa zdaje sobie sprawę z tego, ze pomysł na obiad jest szczególnie cenny. Domownicy szybko nudzą się jednostajnym menu, a ponadto urozmaicenie pozwala na lepsze odżywienie organizmu. Aby więc uniknąć protestów podczas obiadu, panie często zaglądają do książek kucharskich i serwisów internetowych, poświęconych gotowaniu. Tam zdobywają cenne rady, przepisy, uwagi i pomoc innych pań domu. Jest to bardzo miłe tworzenie więzi. W efekcie powstają smaczne obiady, a domownicy są zadowoleni z nowych potraw i pomysłów. Wybór jest wielki. Mamy wiele gatunków mięs, z których połowa to mięsa chude i te właśnie najczęściej powinniśmy wybierać. Podobnie jest z rybami. Spośród produktów skrobiowych, w kuchni polskiej dużo uwagi poświęcamy ziemniakom. Warto jednak przypomnieć sobie o istnieniu ryżu, zwłaszcza ciemnego, razowego makaronu, a także makaronów z dodatkiem warzyw, oraz o licznych kaszach, które wykazują ogromne walory prozdrowotne, związane z dużą zawartością błonnika i składników mineralnych takich jak magnez i żelazo. Read the rest of this entry »

Pomiędzy jedzeniem, czyli spożywaniem posiłków, a stanem odżywienia zachodzą liczne korelacje. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy żywieniowej, jemy zazwyczaj tylko i wyłącznie dla zaspokojenia głodu i uzyskania satysfakcji z dobrego smaku. Dlatego konsumenci preferują potrawy typu Fast food, przetworzone produktu i gotowe dania kupowane w markecie. Są one smaczne, sycące i nie wymagają czasu do ich przygotowania. Jednak równocześnie są bardzo tłuste, zawierają dużo soli sprzyjającej wystąpieniu nadciśnienia i nie mają wartości odżywczej. Codziennie powinniśmy dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości energii, białek, tłuszczów i węglowodanów, a także składników mineralnych i witamin. Proporcje te są ściśle określone. Przewlekłe niedobory któregokolwiek ze składników, mogą być przyczyną poważnych chorób i niedożywienia. Dlatego warto zadbać o przynajmniej trzy samodzielnie przyrządzone posiłki, opierające się na chudym mięsie lub rybach, kaszach, ciemnym ryżu czy ziemniakach i warzywach. Jako podwieczorek warto sięgnąć po owoce bogate w witaminy i antyoksydanty, Read the rest of this entry »

Istnieje wiele technik obróbki kulinarnej. Spośród nich najbardziej popularna jest smażenie. Wyróżniamy kilka rodzajów smażenia. Pierwsze to w głębokim tłuszczu, które charakterystyczne jest dla barów szybkiej obsługi, serwujących frytki i kotlety panierowane. Druga to smażenie w niewielkiej ilości tłuszczu, używane często w naszych domach do przygotowania potraw. Można tez smażyć bez tłuszczu na patelniach teflonowych i w wyniku tej obróbki, spośród wszystkich rodzajów smażenia, otrzymujemy najmniej kaloryczne potrawy. Techniki obejmujące gotowanie, zalecane są w przypadku diet lekkostrawnych. Otrzymane tą metodą potrawy są soczyste i delikatne, jednak niektórzy określają je również bezsmakowymi, lub jałowymi. Ze względu na wartość odżywczą, najlepiej jest gotować na parze, lub pod ciśnieniem, ewentualnie w niewielkiej ilości wody i pod przykryciem. Istnieje jeszcze metoda, którą nazywamy duszeniem. Może ona odbywać się z uprzednim obsmażeniem lub bez. Jeśli surowiec nie będzie smażony przed duszeniem, jego strawność będzie znacznie wyższa. Read the rest of this entry »

Jak powszechnie wiadomo, tłuszcz jest nośnikiem smaku. Rozpuszczone w nim substancje sprawiają, że potrawa nabiera lepszego smaku i jest zdecydowanie bardziej pożądana przez konsumentów. Niestety tłuszcz w większości produktów to nasycone kwasy tłuszczowe, które są podstawową przyczyną wystąpienia nadwagi i otyłości, oraz współistniejącej z nimi dyslipiemii, cukrzycy i nadciśnienia. Z tego względu wybór pomiędzy smacznym a zdrowym jest często wyborem pomiędzy czarnym a białym. Jednak potrawy zdrowe nie zawsze są niesmaczne. Co więcej, każdą z potraw można przyrządzić i doprawić tak, aby była smaczna. Wystarczy dodatek ziół i przypraw, odpowiednia obróbka kulinarna i podstawowa znajomość w dziedzinie gotowania. Spośród lekkostrawnych potraw niskokalorycznych większość musi być poddana gotowaniu w wodzie, gotowaniu na parze, lub pod ciśnieniem, albo pieczeniu w folii. Każde danie które jest smażone, czy to w głębokim tłuszczu, czy w niewielkiej jego ilości, uzyskuje duży stopień trudnostrawności. Read the rest of this entry »

Przekąski to ulubione dodatki podczas spotkań z przyjaciółmi i wieczorów kinowych. Sięgamy po nie bardzo często, co nie sprzyja w utrzymaniu stałej masy ciała i szczupłej sylwetki. Służą nam za nie zazwyczaj chipsy, chrupki, paluszki , ciastka i inne „zakazane” produkty. O ile łatwiej, przyjemniej i zdrowiej byłoby zastąpić je owocami, orzechami i nasionami. Warto spróbować przy okazji następnego spotkania w większym gronie, zaproponować zdrowe przekąski i zachęcić faktem o ich korzystnym wpływie na stan odżywienia, zdrowie i wygląd. Orzechy to bogate źródło magnezu i potasu, oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, a tym samym sprzyjają prawidłowej koncentracji i zdolności do zapamiętywania. Owoce natomiast to bogate źródło witamin i substancji antyoksydacyjnych, których spożycie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów, Read the rest of this entry »

Pizza to obecnie jedna z najsłynniejszych potraw. Swoje korzenia ma we Włoszech, gdzie powstała ok. 3000 lat temu jako picea, czyli placek z mąki i wody. W każdym dużym mieście i mniejszej miejscowości znajdują się lokale w których można zamówić tą potrawę w postaci tysiąca różnych wersji. Mamy pizzę na słodko, z różnymi serami, warzywami, mięsem, sosami i grzybami, a nawet z owocami. Istnieje możliwość także skomponowania własnej pizzy w oparciu o dostępne w restauracji składniki. Jest to danie które często zamawiamy na wynos, z dostawa do domu i które kosztujemy z rodzina lub przyjaciółmi podczas wieczoru filmowego. Z punktu widzenia żywieniowego nie jest ona najlepszym rozwiązaniem obiadowym, ponieważ jest wysokokaloryczna, głównie ze względu na tłusty ser, sosy i mąkę pszenną. Jednak od czasu do czasu warto pozwolić sobie na taką przyjemność. Read the rest of this entry »

Każdy z nas zna osoby perfekcyjne, które wszystkie swoje czynności muszą wykonywać idealnie, a podczas gotowania ściśle trzymają się przepisów i gramatury w nich podanej. Częściej dzięki temu ich wypieki są udane, a zakalec omija ich szerokim łukiem. Są jednak także osoby spontaniczne, dla których zasady w książce kucharskiej są tylko wskazówką i które uwielbiają eksperymentować i modyfikować różne przepisy. W ten sposób narażone są na niepowiedzenia, ale mają także większe szanse, aby znaleźć i odkryć coś nowego, smaczniejszego. Wiele nowych potraw powstawało i nadal powstaje zupełnie przez przypadek. Posiadają one niesamowite i często bardzo zabawne historie, które w opowiadane są z pokolenia na pokolenie. Istnieją także osoby, które nie uznają żadnych zasad w kuchni. Wrzucają do garnka cokolwiek wpadnie im pod rękę i jest produktem lub surowcem spożywczym. Read the rest of this entry »

Ilość posiłków, jaką powinniśmy spożywać, zgodnie z zaleceniami żywieniowców, to pięć. Zalicza się do nich śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Czas podwieczorku, czyli deseru jest najprzyjemniejszym w ciągu dnia. Najczęściej kupujemy gotowe kremy, budynie ciasta i ciasteczka, aby zaoszczędzić czas i mieć pewność, że zjemy deser ze smakiem i satysfakcją. Jednak żywność tego rodzaju to żywność przetworzona, do której zostały dodane konserwant, aby przedłużyć jej trwałość, lub przydatność do spożycia. Dlatego najlepiej desery przyrządzać samemu. Nie zawsze kosztuje to nas dużo czasu. Sporządzenie budyniu własnoręcznie, polega na zmieszaniu podstawowych składników i podgrzaniu. Czas przygotowanie jest więc zbliżony do tego, który zajmie nam odtworzenie budyniu z paczki. Jednak w tym przypadku mamy pewność, co się w nim znajduje. Read the rest of this entry »

Podczas letnich upałów ochota na jedzenie odchodzi w siną dal. Jest tak dlatego, że organizm skupia się na walce z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała, natomiast pokarmy pobudzają do wytwarzania ciepła. W wyniku tego naturalny mechanizm kompensacyjny sprawia, że nie mamy apetytu. Rezygnowanie z jedzenia w upały nie jest jednak korzystne. Organizm każdego dnia potrzebuje odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Dodatkowo ciepłe dni sprzyjają aktywności fizycznej i ogólnej większej męczliwości ,co powoduje wzrost zapotrzebowania na energię. Warto więc wybierać takie potrawy, które dostarczą nam wartości odżywczych i jednocześnie ich spożycie w gorące dni będzie sprawiało konsumentowi przyjemność. Do takich dań zaliczyć możemy chłodnik. Najpopularniejszym jest chłodnik litewski, a więc jak nazwa wskazuje pochodzi z Litwy. W skład takiego chłodnika wchodzi botwinka, ogórek , rzodkiewka, cebula, śmietana, maślanka, bulion jarzynowy, jajka, oraz przyprawy. Read the rest of this entry »

Jaja są jednym z najbardziej popularnych produktów, zwłaszcza w Polsce. Z punktu widzenia symboliki, oznaczają nowe życie, natomiast pod względem żywieniowym, zawierają wzorcowe białko, żelazo i witaminy. Ponadto jakkolwiek nie byłyby przygotowane, to zawsze będą smakować. Niewiele osób charakteryzując swoje preferencje żywieniowe, wskazuje jajka jako nie lubiany produkt. Można je przyrządzać na wiele sposobów. Jaja mogą być sadzone, w postaci jajecznicy, gotowane na twardo, gotowane na miękko, w koszulkach, po wiedeńsku , poszetowe, w postaci omletu z różnymi dodatkami. Ponadto żółtko jaja wykazuje silne właściwości emulgujące i zagęszczające, przez co dodawane jest do wielu sosów i zup, natomiast białko ubite na pianę, jest składnikiem ciast i deserów. Jaja są też bardzo sycące i lekkostrawne. Wyjątkiem kiedy nie można ich jeść jest głownie przypadek dyslipidemii, Read the rest of this entry »